Trimite

Inginer proiectant utilaje industriale

Numele companiei FABRICA MULTIMETAL - STRATEGIC GENIAL CONSULTING

Fabrica MULTIMETAL - Companie producătoare de utilaje industriale, linii tehnologice, echipamente şi componente industriale angajeaza PROIECTANT UTILAJE INDUSTRIALE

Responsabilitatile postului:
- Realizeaza activitati de proiectare asistata de calculator, proiectare 2D, 3D si realizarea desenelor de executie pentru constructii metalice, instalatii si utilaje industriale pentru diverse domenii industriale;
- Intocmeste schite de principiu si liste estimative de materiale in vederea realizarii proiectelor in care este implicat;
- Ofera informatii tehnice si asigura suportul necesar catre departamentul de productie pe parcursul derularii proiectului;
- Analizeaza lista de cerinte (ce poate contine informatii cum ar fi: dimensiuni de gabarit, forte, energia, fiabilitatea, protectia mediului, numarul de exemplare, cerinte specifice, etc.);
- Se documenteaza asupra realizarilor din domeniul temei de proiectare;
- Defineste si semnaleaza problemele esentiale de solutionat;
- Realizeaza proiectarea conceptuala (realizarea mai multor variante de solutionare a temei, evaluarea tehnico economica si selectia solutiei de principiu) si proiectarea functionala;
- Realizeaza proiectarea constructiva de ansamblu (ex.: proiectare forma, dimensionare, verificari, evaluare tehnico-economica, reprezentare grafica) si constructiva de detaliu (ex.: realizarea desenelor de executie, de montaj, a listei de repere);
- Desfasoara activitati complexe in domeniul elaborarii documentatiei grafice;
- Realizeaza documentatia grafica 2D, 3D pentru proiectele companiei;
- Foloseste schitele tehnice pentru a redacta si interpreta documentatia tehnica de realizare a produselor;
- Detaliaza modele (desene de executie, subansamblu, ansamblu) cu ajutorul aplicatiilor de tip CAD;
- Stabileste standardele care trebuie respectate in fazele de executie si montaj;
- Urmareste modul de executie si montaj al echipamentelor proiectate;
- Asigura asistenta la fabricatie pentru produsele proiectate;
- Propune masuri pentru imbunatatirea fiabilitatii produselor proiectate;
- Face interventii asupra proiectelor prototip. Dupa testarea proiectului in functiune, face modificarile necesare in schite. Inmaneaza documentatia celor care raspund de aplicarea ei in procesul de productie;
- Mentine o colaborare stransa cu personalul tehnic implicat in realizarea proiectului;
- Raporteaza periodic către superiorul ierarhic stadiul desfasurarii proiectelor;
- Livreaza la termenele stabilite si comunicate de superiorul ierarhic, toate desenele tehnice/ intreg proiectul pentru produsele solicitate conform parametrilor stabiliti.
Cerintele postului:
- Studii superioare;
- Experienta tehnica relevanta ca Inginer Proiectant: minim 5 ani;
- Utilizare avansata a softurilor specifice de proiectare: Solidworks, Catia, Autodesk, Pro Engineer, Solid Edge (cunoasterea mai multor programe specifice constituie un avantaj)

Asteptam CV-urile dvs pe adresa de email

Multimetal