Vrei sa primesti notificari de la Romjob?

Trimite

Contabil junior

Descriere

Candidatul ideal
Suntem o companie de contabilitate dinamica, corecta si in continua dezvoltare. Daca si tu esti la fel, te invitam sa te alaturi echipei noastre. Daca vrei sa te dezvolti profesional in domeniul contabilitatii, noi iti oferim un mediu de lucru placut in care poti aprofunda contabilitatea aplicata in diverse domenii de activitate.

Echipa DCM Accounting a inceput un proces profesionist de recrutare. Ne dorim un coleg cu urmatoarea pregatire/experienta :
- Absolvent al invatamantului superior economic de specialitate;
- Sa probeze o vechime de cel putin 3 ani in domeniu, cuprinzand toate aspectele activitatii financiar-contabile;
- Sa posede cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil;

Aptitudini:
- Inteligenta (gandire logica, memorie, capacitate de analiza si sinteza);
- Capacitate de a prelucra informatiile, de a le interpreta si de a le valorifica prin luarea de decizii sau prin furnizarea de date prelucrate altor factori decizionali
- Corectitudine, tenacitate, seriozitate, atitudine principiala in relatiile cu oamenii
- Abilitati de gestionare a clientilor

Atitudini:
-obiectivitate in aprecierea si analiza situatiilor economice, financiare si sociale, receptivitate, spirit de echipa (sincer, dispus la colaborare)

Descrierea jobului
Gestionarea unui portofoliu de clienti avand urmatoarele responsabilitati si sarcini:
- Preluarea documentelor primite de la clienti;
- Inregistrarea corecta si la timp in contabilitate a documentelor justificative (facturi de achizitii, fact de vanzari, registrul de casa, deconturi, extrase bancare, stat de salarii, note amortizari) si verificarea acestora sa fie in conformitate cu cerintele legale
- Verificarea corespondentei jurnalelor de cumparari si vanzari cu documentele fizice
- Analiza principalelor conturi din balanța (furnizori, clienti, trezorerie, împrumuturi, datorii către instituțiile statului, cifra de afaceri) cu scopul de a urmări coerenta acestora
- Intocmirea declaratiile lunare/trimestriale si situatiile financiare;
- Elaborarea balantelor de verificare
- Raspunde de eficienta si calitatea lucrarilor executate in cadrul serviciului la termenele stabilite;
- Arhiveaza documentele financiar-contabile si le pregateste pentru a fi restituire clientilor
- Este responsabila de menținerea relațiilor cu instituțiile statului
- Raspunde de indeplinirea oricaror altor sarcini prevazute de Legea contabilitatii 82/1991, de regulamentul de aplicare al acesteia, precum si de celelalte reglementari legale in vigoare, pe linie economica si financiar-contabila;

Beneficii :
- Te ajutam sa inveti si iti oferim oportunități de dezvoltare a unei cariere intr-un mediu profesionist
- Formare la nivelul companiei
- Pachet salarial in directa proportie cu valoarea adusa in companie
- Bonusuri de performanta
- Tichete de masa

Descrierea companiei
Societate care oferă servicii financiar-contabile și salarizare.

Adauga CV

Fisierele acceptate sunt: doc, docx, pdf cu o marime maxima de 10Mb.